„Europejskie staże bez granic” to kolejny projekt zrealizowany w ramach unijnego programu Erasmus+ wspierający kształcenie oraz szkolenie, młodzież i kadry pedagogicznej z Zespołu Szkół nr1 w Opatowie. Projekt realizowany pod przewodnictwem Fundacji Możesz Więcej zakładał podniesienie kompetencji zawodowych kadry i uczniów oraz doskonalenie jakości i innowacyjności praktyk kształcenia zawodowego, jak również praktyczne doskonalenie znajomości języka angielskiego, w tym szczególnie słownictwa zawodowego. W ramach projektu swoje praktyki w Hiszpanii odbyła młodzież z Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, Technikum Hotelarstwa, a także nauczyciele kształcenia zawodowego Zespołu Szkół nr1 w Opatowie.

W tygodniowych praktykach uczestniczyli doradcy zawodowi, nauczyciele języka angielskiego zawodowego, a także przedmiotów zawodowych branż samochodowej i gastronomicznej. Wiedza i umiejętności zdobyte przez nauczycieli przyczyniły się do podniesienia innowacyjności i skuteczności kształcenia zawodowego. Posłużyły one także zwiększeniu atrakcyjności zajęć obowiązkowych prowadzonych przez nauczycieli przedmiotów zawodowych. Nauczyciele przekazali swoim kolegom cenne wskazówki i spostrzeżenia zdobyte podczas praktyk w Hiszpanii, które posłużyły do modyfikacji szkolnych programów nauczania. Poznanie i analiza hiszpańskiego sytemu kształcenia i rynku pracy stały się cennym źródłem informacji, ktore ,doradcy zawodowi Zespołu Szkół nr1, wykorzystują,aby przybliżyć uczniom warunki nauki i oferty pracy w krajach Unii Europejskiej.

Doświadczenie zdobyte przez nauczycieli w czasie praktyk poszerzyło ich kompetencje zawodowe i językowe, zwiększyło motywację do samodoskonalenia zawodowego oraz przyczyniło się do podwyższenia jakości działań na rzecz szkoły. Poznanie nowych form pracy z uczniami oraz wykorzystanie nowoczesnego sprzętu i urządzeń wspomagających prowadzenie zajęć z danego profilu zawodowego nauczyciele Zespołu Szkół nr1 w Opatowie wykorzystują w swojej codziennej pracy zawodowej na lekcjach w pracy z uczniami uzdolnionymi. Dzielą się także miedzy sobą tym,co wzbogaca realizację zadań w ramach Wewnątrzszkolnego Doskonalenia Nauczycieli.