Praktyki zawodowe w Bułgarii

W ramach projektu „Zawodowo po Europie” uczniowie z klas Technikum Logistycznego oraz Technikum Hotelarstwa w dniach 20.05 – 08.06.2019 r. odbyli trzytygodniowe praktyki zawodowe w stolicy Bułgarii – Sofii.

W pierwszym tygodniu praktyk hotelarze i logistycy poznawali uroki słonecznej Sofii oraz odbyli swoje pierwsze spotkania z pracodawcami. Praktyki zagraniczne są okazją do sprawdzenia znajomości języków obcych. Uczennice Technikum Hotelarstwa doskonaliły swój angielski pracując na recepcji, w restauracji oraz przy obsłudze gości hotelowych. Hotelarki pracowały również w kuchni, dbały o czystość pokoi hotelowych i porządek na sali restauracyjnej. Uczniowie Technikum Logistycznego zapoznawali się z tajnikami pracy w magazynach firmy Tendenz: poznawali zasady organizowania i promowania procesów transportowych, uczyli się sporządzania dokumentacji transportowej w języku obcym. W chwilach wolnych od pracy logistycy i hotelarze podziwiali uroki malowniczej Bułgarii i odkrywali piękno jej stolicy. Z racji oficjalnego święta - Dnia Bułgarskiej Kultury i Piśmiennictwa Słowiańskiego, wraz z uczniami technikum z Mikołowa udali się na wycieczkę do Kopriwszticy - urokliwego miasteczka o niepowtarzalnym klimacie. Podążając szlakiem historii miasta odwiedzili Muzeum Historii Sofii i drugą najstarszą cerkiew w mieście - cerkiew św. Zofii wraz z podziemiami.

Gdy nadszedł czas pożegnania nie obyło się bez łez wzruszenia. Wspaniała atmosfera, niezwykli nowi znajomi, cudowny czas - to wszystko sprawiło, że mimo codziennych obowiązków praca była przyjemnością. Młodzież otrzymała certyfikaty oraz najlepsze oceny za swoją pracę.