„Zawodowo po Europie” uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie to zawodowcy na skalę europejską

Dnia  29 listopada w Zespole Szkół nr 1 w Opatowie odbyła się konferencja podsumowująca dwuletni projekt „Zawodowo po Europie” realizowany przez uczniów klas Technikum w ramach projektu POWER.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele przedsiębiorców, Cechu Rzemieślników oraz partnerzy z fundacji Możesz Więcej. To już czwarty tego typu projekt  realizowany przez „Szkołę na Górce” - powiedziała dyrektor szkoły Magdalena Gdowska - w 2015 roku nasza młodzież po raz pierwszy wyjechała na trzytygodniowe praktyki do Portugalii. W sumie nasi uczniowie kilkakrotnie odwiedzili Portugalię, doskonalili swoje zawodowe umiejętności  we Włoszech oraz Bułgarii. W zagranicznych praktykach brali udział uczniowie z klas o profilu Technik Logistyk, Technik Hotelarz, Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Technik Pojazdów Samochodowych. Całkowita kwota dofinansowania ze środków europejskich wszystkich dotychczasowych projektów wyniosła blisko 2,5 mln zł.

Celem realizowanych projektów jest realizacja kompetencji kluczowych do których należy: podniesienie kompetencji zawodowych, wzrost umiejętności językowych (w tym głównie z zakresu słownictwa specjalistycznego) oraz podniesienie kompetencji osobistych i społecznych tj. samodzielność, wiara we własne możliwości, przedsiębiorczość i obycie w świecie.

W ramach ostatniego projektu „Zawodowo po Europie” uczniowie z kierunku Technik Logistyk i Technik Hotelarz w dniach od 20 maja do 8 czerwca 2019 roku uczestniczyli w trzytygodniowych praktykach zagranicznych w Bułgarii, a dokładnie w jej stolicy – Sofii. Dofinansowanie projektu z Funduszy Europejskich wyniosło 637 909,30 PLN.
W tym roku szkolnym nasza młodzież odwiedzi po raz pierwszy Irlandię – powiedziała Magdalena Gdowska – przygotowujemy się także do składania kolejnych projektów wyjazdowych. Motywacją do tego rodzaju działań jest bardzo dobra opinia pracodawców do których trafiają po szkole nasi uczniowie, którzy chwaleni są za świetną znajomość języka angielskiego oraz kompetencje i doświadczenie zawodowe.